Chełmno – miasto zakochanych, idealne miejsce na wymarzony weekend we dwoje

Chcesz spędzić wymarzony weekend z ukochana osobą? Byłeś juz w najwiekszych i najpopularniejszych miastach w Polsce i szukasz czegoś nowego? Chciałbyś uciec do jakiegoś spokojnego, uroczego miasteczka, takiego które również ma to cos w sobie? Chełmno będzie idealnym wyborem.

Chełmno znajduje się w centralnej Polsce nad rzeką Wisłą i niedaleko Torunia. Przez bliskość autostrady A1, większości z Was oferuje bardzo dogodny i szybki dojazd. Obok miasta przebiega droga numer 91, 55 oraz ekspresowa S5, także dojazd do Chełmna jest dogodny z każdej strony.

Samo miasteczko ma tyle pięknych zabytkowych budynków, niektóre duże miasta marzyłyby, aby mieć choć część atrakcji Chełmna. To tutaj są zachowane najdłuższe mury miejskie w Europie, 2270m, to aż 90% ich dawnej długości. No i najważniejsze za sprawa relikwii św. Walentego nazywane jest miastem zakochanych. Ponadto wielu Chełmno nazywa „polskim Carcassonne” czy „małym Krakowem”, to także warte jest podkreślenia.

W Polsce obok Chełmna nad Wisłą istnieje miejscowość o identycznej nazwie Chełmno nad Nerem. Zwróć uwagę wyszukując trasę dojazdu, aby wybrać opisywane przez nas miasto zakochanych w sąsiedztwie Torunia i rzeki Wisły. W tej drugiej z miejscowości podczas II wojny światowej miały miejsce bardzo tragiczne wydarzenia.

A co warto zobaczyć w Chełmnie?

  • 1 z 6 gotyckich kościołów, szczególnie polecam dawną Farę oraz Kościół Św. Ducha,
  • mury miejskie, zachowany prawie ich cały obwód, w tym 23 baszty i 2 bramy,
  • urokliwy renesansowy ryneczek wraz z okazałym ratuszem,
  • zabytkowe kamienice sięgające, aż XIII wieku,
  • Stare i Nowe Planty z kolorowymi dywanami kwiatowymi oraz widokiem na Wisłę,
  • oraz pozycja obowiązkowa na zdjęcie z Twoją drugą połówką czyli Ławeczka Zakochanych, przepełniona symbolicznymi kłódeczkami.

 

 

Czy jest tutaj gdzie zjeść?

Oczywiście, szczególnie polecam klimatyczną Karczmę Chełmińską, znajdującą się praktycznie w samym centrum. Położona w sąsiedztwie murów miejskich oraz baszty prochowej. Tutaj możesz spróbować tradycyjnych polskich dań, a przy okazji poczuć klimat sprzed kilkuset lat.

 

Kiedy odwiedzić Chełmno i jak długo tu pozostać?

Chełmno polecam na 2-3 dni, w naszym przypadku były to 2 dni i to w zupełności wystarczy żeby zakochać się i spędzić miłe chwile w Chełmnie. Do naszej wycieczki możemy dodać jeszcze jeden cel, Toruń oddalony o około 40km. W grudniu przed Świętami Bożonarodzeniowymi, warto na chwile odwiedzić Toruń ze względu na okazałą dekorację świąteczną i jeden z lepszych jarmarków bożonarodzeniowych.

Chełmno nie jest jeszcze tak popularne więc mimo nie dużej bazy noclegowej wolne noclegi znajdziesz nawet w weekend.

Aby uniknąć tłumów, do Chełmna warto wybrać się w terminie innym niż okolice Walentynek. W tym terminie Chełmno odwiedza sporo par ze względu na hucznie obchodzone tutaj święto zakochanych oraz Jarmark św. Walentego.

 

Sprawdź jak dojechać do Chełmna nad Wisłą

 

Chełmno w obiektywie

Dodaj komentarz